ZORLU ÇOCUK TİYATROSU’NUN YENİ OYUNU “ÇİRKİN ÖRDEK YAVRUSU MÜZİKALİ” KENTER TİYATROSU’NDA

Mehmet Zorlu Vakfı tarafından, Türkiye’nin dört bir yanındaki çocukları tiyatro ile tanıştırmak amacıyla 2003 yılında kurulan Zorlu Çocuk Tiyatrosu, 9. sezonunu 15 Ekim 2011 Cumartesi günü sahneleyeceği Çirkin Ördek Yavrusu Müzikali ile açıyor.

Keyifli bir müzikal olan Çirkin Ördek Yavrusu, 15 Ekim 2011’den başlayarak 23 Nisan 2012’ye kadar yıl boyunca İstanbul Kenter Tiyatrosu’nda çocuklara ulaşacak.

Andersen’in dünya klasikleri arasında yer alan Çirkin Ördek Yavrusu masalı, Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Erkek tarafından tiyatro oyunu haline getirildi. Prof. Dr. Hasan Erkek tarafından çağdaş bir bakış açısıyla yeniden yazılan, “öteki” kavramının farklı katmanlarda işlendiği oyunun sonundaki çözüm yalnız çocuk seyircileri değil, aynı zamanda oyunu çocuklarla birlikte seyredebilecek yetişkinleri de ilgilendirecek düzeydedir.

Çirkin Ördek Yavrusu Müzikali, müzikleri, dansları, geniş oyuncu kadrosu ve estetik düzeyi ile 6 yaş ve üzeri herkese seslenmektedir. Prof. Dr. Nurhan Karadağ tarafından yönetilen müzikalin müzikleri Yard. Doç. Dr. Nedim Yıldız’a, koreografisi Yard. Doç. Dr. Selçuk Göldere’ye, ışık-kostüm ve sahne tasarımı ise uzman Nurullah Tuncer’e ait.

Oyunun Konusu:

Anne ördek, üzerine kuluçkaya yattığı yumurtalardan birinin farklı olduğunu farketmez. Ama yavrular yumurtadan çıkmaya başlayınca durumda bir tuhaflık olduğunu algılamaya başlar. Çünkü yumurtalardan birinin içindeki yavru hem geç doğar, hem de ötekilerden farklı görünüştedir. Bu farklılık öteki ördek yavruları tarafından “çirkinlik” olarak algılanır ve öyle ifade edilir. “Çirkin Ördek Yavrusu”nun farklılığı yalnız görünüşte de değildir. Öteki ördek yavruları, bulanık bir ırmağın kıyısındaki çiftliğe, sıradan birer ördek olarak yetişmeye çalışırken, o tutkularının peşinden uçmak, başka ülkeler keşfetmek, özgür mavi sularda yüzmek arzusundadır. Bu farklı algılama ve yönelimler beraberinde büyük çatışmaları getirir.

Çirkin Ördek Yavrusu Müzikali’nin 15 Ekim 2011 – 23 Nisan 2012 tarihleri arasındaki oyun takvimini incelemek için tıklayınız.

Zorlu Çocuk Tiyatrosu’nun internet sitesine ulaşmak için tıklayınız.

Bilet satın almak için tıklayınız.

Zorlu Çocuk Tiyatrosu’nun 2011-2012 sezonunda sahneleyeceği diğer oyun olan Kurbağa Prens ise, 12 Kasım 2011 tarihinde  Anadolu Turnesi’ne başlayacak. Kurbağa Prens, Anadolu Turnesi’nin ilk turunda, Bursa, Manisa, Uşak, Denizli, Aydın, İzmir, Lüleburgaz, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Sinop, Kastamonu, Bartın ve  Bolu illerindeki çocuklarla buluşacak.

Kurbağa Prens adlı oyunun Anadolu Turnesi İl Programı’na ulaşmak için tıklayınız


Share