“YEMEKTE DENGE” PROJESİ İLE İLK YIL 20 BİN ÖĞRENCİ EĞİTİLECEK

Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile 8-11 yaş arası ilkokul öğrencilerine yönelik geliştirilen, “Yemekte Denge” isimli eğitim programı başlıyor. Türkiye’deki tüm ilköğretim okullarını kapsaması hedeflenen proje, bu yıl Gaziantep, İstanbul, İzmir ve Trabzon’daki 40 pilot okulda 20 bin öğrenciye ulaşacak. Program; çocukların, okul çalışanlarının ve ebeveynlerin sağlıklı beslenme alışkanlığı geliştirmelerine destek olmayı hedefliyor.

Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı (GAV), ilk önemli projesini Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte 2011-2012 eğitim-öğretim döneminde başlatıyor. Çocuklara sağlıklı beslenmeyi öğretecek “Yemekte Denge” isimli eğitim programı, Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ömer Dinçer’in katıldığı basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu.

İlköğretim okullarında okuyan çocuklara sağlıklı ve dengeli beslenmeyi öğretmeyi hedef alan programın, öğretmen ve aileleri de içine aldığına işaret eden Bakan Dinçer, “Yemekte Denge programı ile amacımız çocuklarımıza, fizyolojik ve psikolojik olarak uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmelerini sağlayacak alışkanlıklar kazandırmak. Yeme içme alışkanlığı kazandığımız ilk yer aile olsa da çocukların zamanının büyük bölümünü geçirdiği okullardaki böyle bir program başlatmak tedbirden, ikazdan ve yasaklardan daha etkili olacaktır. Yetersiz ve dengesiz beslenmeden en çok etkilenen kesimin anne ve çocuklar olduğu düşünüldüğünde programın önemi daha da iyi anlaşılacaktır” diye konuştu.

“DAHA SAĞLIKLI BİR NESİL YETİŞECEK”

Proje hakkında bilgi veren GAV Bilim Kurulu Üyesi Dr. Zeki Ziya Sözen, “Toplum sağlığının gelişimine destek olmak amacıyla kurulan Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı olarak, sağlıklı beslenme alışkanlığının küçük yaşlarda geliştirilmesi gerçeğinden hareketle ilk projemizi çocukların yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazanması için geliştirdik. Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte geliştirilen ve özel bir eğitim projesi olan “Yemekte Denge”, daha sağlıklı bir neslin yetişmesine önemli katkı sağlayacak” diye konuştu.

Türkiye’de çocukların beslenme alışkanlıklarına dair bilgi veren Dr. Zeki Ziya Sözen, Sağlık Bakanlığının “Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması 2010″ ön verilerine göre, 0-5 yaş grubundaki çocukların yüzde 17′sinin olması gerekenden zayıf, yüzde 21′sinin ise olması gerekenden kilolu olduğunu söyledi. 6-18 yaş grubundaki çocuklarda ise, olması gerekenden zayıf olanların yüzde 19, fazla kiloluların ise yüzde 22 oranında olduğuna işaret eden Sözen, “Oranlar arasında önemli bir fark görülmemesi, beslenme alışkanlıklarının küçük yaşta belirlenmesinden ve değiştirilmesinin zorluğundan kaynaklanıyor” dedi. Sözen, eğitim programının çocukların ve ebeveynlerinin sağlıklı beslenme alışkanlığı geliştirmelerine destek olacağını vurguladı.

İLK YIL 20 BİN ÖĞRENCİ DENGELİ BESLENMEYİ ÖĞRENECEK

2011-2012 eğitim-öğretim döneminde Gaziantep, İstanbul, İzmir ve Trabzon’daki 40 pilot okulda 8-11 yaş grubundaki öğrencilerin eğitimi ile başlayacak uygulama ile ilk etapta 20 bin öğrenciye ulaşılacak. Önümüzdeki yıllarda ise tüm Türkiye’de, 2. sınıftan 5. sınıfa okuyan öğrencilerin tamamına “Yemekte Denge” eğitiminin verilmesi hedefleniyor.

Eğitimin içeriği, İngiliz Beslenme Vakfı BNF’nin benzer bir projesinden örnek alınarak, Milli Eğitim Bakanlığı iş birliği ve GAV Bilim Kurulu üyelerinin katkılarıyla geliştirildi. “Yemekte Denge”, Türkiye’deki en kapsamlı ve sürdürülebilir beslenme eğitimi projesi olması hedefiyle hazırlandı. Sağlıklı beslenme tabağını referans alan programda çocuklara, “Dengeli bir şekilde her şeyi yiyebilirsin. Yapman gereken, dengeyi nasıl kuracağını öğrenmek” mesajı veriliyor. Proje çerçevesinde önce öğretmenler, ardından 8-11 yaş (2-5 arası tüm sınıflar) grubundaki öğrenciler, sunumlar, alıştırmalar, kartlar ve posterler yardımıyla eğitilecek. Projenin internet sitesi www.yemektedenge.org adresinde yer alan interaktif oyunlar ve videolar ile öğrencilere eğitimlerini pekiştirme imkanı sunulacak. Eğitim öncesi ve sonrası gelişimi karşılaştırabilmek için düzenlenecek testler yardımıyla da projenin ölçümlenmesi sağlanacak.

GAV HAKKINDA

Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı; Türk toplumunun gıda, beslenme ve sağlık konularındaki bilgilerine bilimsel katkılarda bulunarak toplum sağlığının gelişimine destek olmak amacıyla 2009′da kuruldu. Gıda, beslenme, sağlık alanlarındaki en güncel bilgileri açık ve sade bir şekilde topluma ulaştırmayı hedefleyen GAV; sağlıklı gıda, beslenme ve yaşam biçimlerini teşvik ediyor; araştırma, eğitim programları ve diğer girişimleri destekliyor; güvenilir bilgi kaynaklarından temin edilen bilgileri toplum faydasına sunuyor.

Yemekte Denge Projesi’ne ait internet sitesine ulaşmak için tıklayınız.

Kaynak: aa.com.tr


Share