ÜSKÜDAR ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ, ÇOCUKLARI GELECEĞE HAZIRLAYACAK

Üsküdar Belediyesi ve Medeniyet Üniversitesi işbirliğiyle çocukların erken yaşta bilimle tanışması, bilim okuryazarlığı edinmesi, bilimsel düşünme, sorgulama, eleştirel yaklaşım becerilerini kazanması ve tüm bunları sanatın desteği ile gerçekleştirmesi amacıyla Üsküdar Çocuk Üniversitesi açılacak.

Yerel yönetimlerle üniversite işbirliği sonunda kurulacak olan Üsküdar Çocuk Üniversitesi’nin protokolü Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara ve Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamit Okur arasında imzalandı. İlköğretim çağındaki çocukları bilime teşvik etmek ve yeni nesil bilim adamlarının temelden sağlam eğitim alarak yetiştirilmesi amacıyla hazırlanan eğitim projesi, yerel yönetimlerle üniversite işbirliği arasında gerçekleştirilen YÖK onaylı ve ücretsiz ilk üniversite projesi olması nedeniyle büyük önem taşıyor.

Üsküdar Bilgi Evleri’nin koordinesinde gerçekleşen proje, yeterliliği tüm toplum ve eğitimciler tarafından sorgulanan bir eğitim sisteminde yetenekleri körelen çocukların, üniversiteye geldiklerinde, meraklarını, ilgilerini yitirmiş, sorgulamayan, iş bulabilmek umuduyla ya da sadece toplumsal gerekliliklerden dolayı üniversite okuyan gençler olmalarını engellemek amacıyla hazırlandı.

Üniversite programı ise bilim ve sanat olmak üzere iki temel üzerine oturuyor. Çocuklar üniversiteden ücretsiz olarak faydalanabilirken, giderler ise Üsküdar Belediyesi ve Medeniyet Üniversitesi tarafından karşılanacak. 

Üniversitede yer alması planlanan akademi ve programlar ise şu şekilde sıralanıyor;

1-Sağlık ve Tıp Bilimleri Akademisi

-Nörobilim Okulu

-Bedenimizi Tanıyalım Okulu

-Ağız ve Diş Sağlığı Okulu

-Mikro Organizmalar Okulu

-Çocuk Ruh Sağlığı Okulu

2-Sanat Akademisi

-Tiyatro Okulu

-Resim Okulu

-Müzik Okulu

-El Becerileri Okulu

3-Spor Akademisi

-Tenis Okulu

-Yüzme Okulu

-İzcilik Okulu

-Zekâ Oyunları Okulu

4-Fen Ve Doğa Bilimleri Akademisi

-Uzay Bilimi Okulu

-Robot Teknolojileri Okulu

-Nanoteknoloji Okulu

-Canlıları Tanıma Okulu

-Böcek Okulu

5-İnsan ve Toplum Bilimleri Akademisi

-Demokrasi Okulu

-Örnek Şahsiyetler ve Başarı Öyküleri Okulu

-Medya Okulu

-Kent ve Kentlilik Bilinci Okulu

-Trafik Okulu

6- Medeniyet Akademisi

-İslâm Medeniyeti Okulu

-Sanat ve Medeniyet Okulu

-Tıp ve Medeniyet Okulu

-İnsan ve Medeniyet Okulu


Share